ClickCease

מהפכה בענף – שוק האינטרנט נפתח לתחרות

מאת: חן זהר - כתבת צרכנות ותקשורת | 15.03.2020

מתגוררים ביישוב קטן או במושב מרוחק?
סביר להניח שגם אתם נאלצים להתמודד עם תשתית אינטרנט מקרטעת, במהירות נמוכה ובמחירים לא תחרותיים.
ואם חשבתם שמדובר בעניין נקודתי – דעו שאתם ממש לא לבד; בעוד שתושבי הערים המרכזיות במדינת ישראל נהנים לרוב מתשתית אינטרנט מהירה ואיכותית, על בסיס טכנולוגיית הסיבים החדישה שצוברת תאוצה בכל רחבי העולם, מרבית תושבי הפריפריה נשארים מאחור ונאלצים להסתפק בתשתית אינטרנט ישנה ובמהירות חיבור נמוכה, עובדה שמעצימה את הפער המוכר והידוע שבין המרכז לפריפריה במדינת ישראל.

הסיבה ל"אפליה" בשוק האינטרנט, למי שתהה, היא לא קיפוח מכוון או כוונת זדון חלילה – מדובר פשוט בשיקולים עסקיים קרים.
שוק האינטרנט הישראלי נשלט נכון להיום על ידי מספר מצומצם של חברות תקשורת גדולות, ביניהן
בזק, הוט, פרטנר, סלקום ו-IBC (המוכרת גם בשם המותג Unlimited).
אותן החברות בוחרות, משיקולי רווח ותועלת גרידא, להתמקד בפיתוח תשתית אינטרנט מהירה דווקא במרכזי הערים ובאזורים שנהנים מנגישות גבוהה, שם מתגוררים מרבית תושבי המדינה ושם ההשקעה עתידה להניב את הרווח המקסימלי.
לעומת זאת, לאותן החברות העסקיות, שפועלות כמובן למטרת רווח, פשוט לא משתלם להשקיע עשרות מיליוני שקלים על מנת לפרוס תשתית אינטרנט מהירה גם באזורי הפריפריה המרוחקת, שם מספר התושבים נמוך והתחרות מצומצמת יחסית. 

להלכה, ובהתאם לרישיון הפעילות של אותן החברות, מחובתן לספק תשתית אינטרנט לכל תושבי המדינה.
דא עקא, הרישיון לא מבחין בין סוגי התשתית הקיימת, וכך מאפשר לאותן החברות "להפלות" בין תושבי המרכז שנהנים ברובם מקישור מהיר ואיכותי לרשת האינטרנט לצרכי עסקים, מסחר, תרבות, פנאי ועוד, ובין תושבי הפריפריה שנאלצים להסתפק בתשתית אינטרנט ישנה, מקרטעת ומרובת תקלות.

 

משרד התקשורת החליט – מביאים את התחרות לפריפריה!

במהלך חודש מרץ 2020, במטרה לעצור את האפליה המתמשכת לטובת תושבי המרכז ולהבטיח שגם תושבי הפריפריה יוכלו ליהנות מתשתית אינטרנט איכותית, המותאמת לחיים במאה ה-21, משרד התקשורת הכריז על פתיחת הליך שימוע חדש, שמטרתו לעודד כניסה של מתחרים חדשים בעלי היקף פעילות נמוך לענף האינטרנט המונופוליסטי.
משרד התקשורת קבע שמתחרים חדשים אלו יהנו מתנאי רישיון מיוחדים ומ"הגנת ינוקא" מצד המשרד, מה שיאפשר להם להתחרות בהצלחה בחברות הגדולות ולפרוס תשתית אינטרנט מהירה באותם האזורים שהחברות הגדולות בוחרות להזניח.  

במסגרת השימוע החדש, שכאמור מעודד כניסת מתחרים חדשים ובעלי היקף פעילות נמוך, המשתתפים בשימוע לא יידרשו בין היתר להציג הון עצמי, וכן יידרשו לתשלום אגרה מופחתת בשיעור זניח של 6,400 ש"ח בלבד.
על מנת להמחיש את ההבדל, חברה עסקית המבקשת לקבל רישיון פעילות סטנדרטי נדרשת להציג הון עצמי של 15 מיליון ש"ח, וכן לשלם אגרה בשיעור של מיליון ש"ח.
כך שהשימוע החדש מכיל ללא ספק תנאים מיטיבים במיוחד, שנועדו בראש ובראשונה להזרים רוח חדשה לשוק האינטרנט המנומנם, ולהרחיב את התחרות העסקית הבריאה בין חברות האינטרנט גם לאזורי הפריפריה.

 

שואלים איפה הקאצ'?

ובכן, הרישיון החדש ניתן מלכתחילה לפרק זמן מוגבל, כאשר בעתיד אותן החברות יידרשו לאמץ את תנאי הרישיון הסטנדרטי.
בנוסף, החברות שיפעלו לפי הרישיון החדש יוכלו להעניק שירות למספר מקסימלי של 5,000 מנויים פרטיים ו-750 מנויים עסקיים, עובדה שמגבילה מלכתחילה את פעילותן עד לרף מסוים, שמעבר אליו הן יידרשו לעבור לרישיון הפעילות הסטנדרטי.

יחד עם זאת, אנו באתר משתלם לי סבורים שמדובר ללא ספק בהתפתחות מבורכת שעשויה להזניק את התחרות בשוק האינטרנט גם באזורי הפריפריה, מה שיוביל לפריסת תשתית מתקדמת מחד ולהורדת המחיר הסופי לצרכן מאידך.
כל מה שנשאר בשלב זה הוא להמתין ולראות, האם השוק החופשי יוכיח את יתרונותיו גם במקרה הנוכחי.

לא מעוניינים לחכות? להשוואת מחירי האינטרנט לחצו כאן!

איזה שירות ברצונך להשוות?

סלולר
אינטרנט
טלוויזיה
טריפל
מאמרים נוספים:
5 אוגוסט 2020
לראשונה בישראל: פלאפון משיקה אינטרנט במהירות דור חמישי
התחרות על שימוש בתדרי רשת הדור החמישי בין רשתות הסלולר...
קרא עוד >
7 ספטמבר 2023
סים לחו"ל – מה צריך לדעת לפני שטסים?
כל מי שטס לחו"ל יודע כי היום לא ניתן להסתדר...
קרא עוד >
19 נובמבר 2018
אינטרנט סיבים אופטיים
 כל החבילות על גבי סיבים אופטיים     [show_related_products]    בחודשים האחרונים אנו שומעים...
קרא עוד >

    הצטרפות למגזין מבצעים והטבות מאתר משתלם לי

    מעוניינים להתעדכן לפני כולם? הרשמו עכשיו!

    ייעוץ חינם