מהפכת האינטרנט המהיר הגיעה – נסללה דרך לפריסת סיבים אופטיים

מאת: רוני קורן - כתב טכנולוגי ובעל עסק עצמאי בתחום הסלולר כ 20 שנה | 01.07.2020

לפי דבריו של שר התקשורת הנדל, קרן מיוחדת תממן את פריסת התשתית במקומות רחוקים, כך שבשלוש השנים הבאות, יחוברו 25,000 משקי בית. לפי דברו של פילבר – המתווה מיטיב יותר מהצעתו. לדברי שר התקשורת הנדל, החלטתו נבעה מתוך “ציונות” במטרה להגדיל את האטרקטיביות של יישובים הנמצאים הרחק מאזור המרכז, לרבות היישוב שדרות, אילת, בית שטן, קריית שמונה ועוד.למעשה, הנדל מעניק פטור מפריסת סיבים לחברת בזק והוט, בכדי להעניק תמריצים לחיבור מידי של מספר רב ככל הניתן של בתים של תושבי ישראל, כך שיוכלו ליהנות מאינטרנט מהיר באמצעות סיבים אופטיים.

 

למעשה, הסיבים האופטיים מחליפים את סיבי הנחושת ומעניקים חוויית גלישה מהירה פי כמה מזו המוכרת לנו עד כה. עד היום, לבזק לא השתלם לפרוס את הסיבים האופטיים וזאת, בשל הדרישה מהמדינה לפרס אוניברסאלית של הסיבים האופטיים.

 

מהפכת האינטרנט המהיר הגיעה – נסללה דרך לפריסת סיבים אופטייםהיום, בזק משוחררת לפרוס סיבים אלה ועל פי שיקוליה. בזורים אשר בהם לא כדאי כלכלית לפרוס אינטרנט סיבים אופטיים, התשתית החדשה, תיפרס באמצעות חברות אחרות ע”י קרן בשיווי של 100,000,000 ₪ בשנה, אשר תוקם באופן מיוחד למטרת טיפול בסוגיה ותממן מהפרשה של מחצית האחוז מכל אחת מהמפעילות כמו פרטנר וסלקום.

 

על פי התכנון של שר התקשורת הנדל, כ-25 אלף משקי בית ביישובים המרוחקים, ייהנו מתשתית אינטרנט איכותית, כבר בשלוש השנים הקרובות, במקום שימתינו מספר רב של שנים, עד לפריס הסיבים באזורים אשר בהם קיים ביקוש גבוה יותר, כפי שקרה בזמנו, עם כניסתם של שידורי הטלוויזיה בכבלים. על פי דבריו של הנדל, כבר בסוף שנת 2121, תושלם פריסת הסיבים ב-15% ממשקי הבית באזור הגבולות. יש לציין, כי כבר כעת, כ-60% ממשקי הבית מרושתים לסיבים האופטיים אך החיבור בפועל, טרם בוצע בשל אי כדאיות כלכלית.

 

במשרד התקשורת, ממליצים לאפשר גם לחברת הוט לחכור תשתיות סיבים של החברות המתחרות, מה שיעניק פריבילגיה אשר לא תאפשר לחברת בזק במסגרת רפורמת השוק הסיטונאי..

 

הצרכנים כבר הפסידו 3.5 שנים

מנכ”ל משרד התקשורת לשעבר, שלמה פילבר, אשר משמש כעד מדינה בתיק 4000, טען כי המתווה הנוכחי מיטיב ממה שהוצע על ידו בסוף שנת 2016 וגורמי המקצוע התנגדו, מבקר המדינה קטל ועיתון “דה מרקר” חגג כשחיתות. הצרכנים כתוצאה מכך, הפסידו 3.5 שנים. פילבר עוד הוסיף וציין כי על פי הצעתו והתכנון שהיה צפוי על פיו, המתווה של בזק היה פרסת סיבים אופטיים בכמות של 76% עד לסוף שנת 2019 ותשלים עד ל-100% בתוך פרק זמן שיוחלט.

 

הכוונה היא שגם על פי תכניתו בזק הייתה ממנת את הפריסה של היתרה, על פני תקופה ארוכה יותר. דווקא דבריו של פילבר, היו עשויים לשרת את טענותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר לפיהם לא קידם דבר אשר מנוגד לאינטרס הציבורי.

מאמרים נוספים:
7 דצמבר 2016
השוואת מסלולי סלולר
מחירי הסלולר צנחו משמעותית למחירים נוחים לכל כיס. בעבר, מסלול...
קרא עוד >
3 יוני 2020
מענה אנושי לעסקים – המלצות ומה צריך לדעת ?
על מנת לתכנן מערך של מענה אנושי לעסקים, יש לדעת...
קרא עוד >
11 מרץ 2019
השוואת מחירי סלולר – איפה משווים
לאורך השנים האחרונות עם מהפיכת הסלולר בישראל הצטרפו שחקנים חדשים...
קרא עוד >

הצטרפות למגזין מבצעים והטבות מאתר משתלם לי

מעוניינים להתעדכן לפני כולם? הרשמו עכשיו!

כל הזכויות שמורות © משתלם לי 2020

Facebook