ClickCease

האינטרנט האולטרה מהיר בדרך אלינו – בערך

אינטרנט רימון מכירות
מאת: חן זהר - כתבת צרכנות ותקשורת 13.04.2020

ניתן לומר כי האינטרנט האולטרה מהיר – כבר כאן

 

משרד  התקשורת בישראל, כבר אישר הפעלת אינטרנט בטכנולוגיית גלים מילימטריים.
אינטרנט משוכלל ומתקדם זה, יאפשר גלישה ביתית פי 10 מאשר הגלישה הקיימת היום.
גוגל והרשת החברתית פייסבוק, כבר פורשות רשתות כאלה אבל בישראל, חברות תקשורת עדיין מתלבטות. מנכ"ל אריקסון ישראל טוען, כי זוהי טכנולוגיה שולית ויש לקדם את דור5. בימי הקורונה, כאשר המשק נמצא בהקפאה, וכול האזרחים בישראל נמצאים בביתם בענף התקשורת מייחלים רק שרשת האינטרנט לא תקרוס.
משרד התקשורת, מנסה למנוע אפשרות של חמת הזעם של מיליוני אזרחים שיהיו מנותקי אינטרנט, מה שיוציא את האזרחים לרחובות בניגוד להוראות הברורות של משרד הבריאות עקב משבר הקורונה העולמי.

 

לכל האזרחים בישראל, האינטרנט הפך בימים אלה כאוויר לנשימה.
למרות שהאיכות של רשת האינטרנט אינה משהו שניתן ממש להתגאות בו אך לפי הנתונים העכשוויים, המצב עדיין לא הורע  באופן משמעותי.
אולי נראית האטה באינטרנט, מעט ניתוקים אך הרשת עדיין עומדת בעומסים הגבוהים, כשאר הלחץ הינו 25% יותר מהרגיל וישנם מקרים שאפילו כפול מכך.
הדו"ח של בזק, מראה אפילו עלייה חדה ביותר בצריכת שירותי האינטרנט במגזר החרדי, דבר שתורם לצריכה גבוהה בהרבה של רשת האינטרנט. בערב חג הפסח, נרשם שיא בצריכת האינטרנט, כאשר בני משפחה רבים שלא נפגשו לחד כמנהגם, דיברו באמצעות שיחת "זום". המנכ"לים של חברות התקשורת, כבר נערכו לכך מראש, אם בתשתית והן בתמיכה הטכנית.

 

למרות העומס הרב משרד התקשורת הודיע על אישור הקמת תשתית אולטרה מהירה לבתים הפרטיים

 

אינרנט אולטרה מהיר

למרות כל העומס ומשבר הקורונה, גם דברים טובים קורים, ראשית אינטרנט דור 5 יתעכב בעוד מס' שנים אך משרד התקשורת, הודיע על אישור הקמת תשתית אינטרנט אולטרה מהירה לבתים הפרטיים.
שר התקשורת מר אמסלם, חתם על תיקון עבור "צו טלגרף אלחוטי" , מה שיאפשר שימוש בטכנולוגיה שהיא בהרבה יותר מתקדמת מהטלגרף מתקופת המנדט הבריטי.  טכנולוגיה משוכללת ומתקדמת זו, תאפשר למשתמשים ברשת, ליהנות מפס רחב שיתחיל עם מאות מגה בייט לשנייה ויגיע גם ל-10 מגה בייט לשנייה.

אז אם חששתם משום שעדיין לא חוברתם לסיב האופטי או בגלל שטכנולוגיית דור 5 עדיין מתעכבת, מעתה תהיה לכם סיבה די טובה לשמוח.

 

השאלה שנשאלת היא:"כיצד קרה הפלא" מר נתי שוברט, שהוא סגן מנהל מינהל ההנדסה במשרד התקשורת, מסביר, כי ההחלטה בדבר הפעלת הטכנולוגיה החדשה, התעכבה עד עתה, בשל הליכי שימוע והיא הוקדמה בשל פניות ממשרד החינוך.
גם פניות מראשי ערים וישובים בדואים, כאלה שאינם נהנים מאינטרנט איכותי.
למעשה, היום אינטרנט בעל פס רחב, כבר אינו נחשב למותרות בשל שימוש בצפייה בנטפליקס, כי אם מדובר בתשתיות חיוניות כגון לימוד מרחוק ולעבודה מרחוק שהפכו חיוניים במשבר הקורונה.

 

כיצד בעצם פועלת רשת אינטרנט בגלים מילימטרים ומהם יתרונותיה?

 

המושג "גלים מילימטריים" מתייחס לתדרי העבודה הגבוהים כמו 60 ג'יגה הרץ {לעומת 5 ג'יגה הרץ בראוטר הביתי הסטנדרטי}. תדר שהוא כל כך גבוה, מסוגל למעשה להעביר כמות עצומה של מידע..
המגבלה באינטרנט חדיש זה, הינה של 400 מ' בלבד.
חברת התקשורת, מתכננת להקים נקודות תקשורת שכונתית, אשר תשדרנה אלומה דחוסה וצרה עבור עשרות או מאות נקודות ביתיות, מבלי ליצור ירידה בשל עומס רב או חיבורי כבלים.
קיים בכל זאת  חיסרון בטכנולוגיה זו, אשר מחייבת קו ראייה נקי. סופות או גשמים עשויים לשבש את החיבור וכן, מדובר בעוד אנטנות, לצד אנטנות מסוג דור 3 ורביעי ובעתיד, גם דור 5. לגבי הקרינה, בכירי משרד התקשורת מרגיעים היות והאנטנות הזעירות, עבדות בהספק נמוך ומשדרות אלומות ממוקדות ולא קרינה אשר מתפזרת  סביב. 
מנכ"ל משרד התקשורת הבהיר, כי משרד התקשורת, רואה בגלים המילימטרים שירות משלים לשירות העיקרי שהוא- תקשורת דור 5 שבינתיים מתמהמה והאינטרנט הפועל על גלים מילימטריים כבר נמצא כאן. 

אלון ברמן מנכ"ל אריקסון ישראל, מציין כי הגלים המילימטריים הינם פתרון שולי, למרות שהוא פתרון טוב יחסית, אך רק עבור נישות מסוימות.
על פי דבריו, למדינת ישראל יש להתקדם במהירות להקמת רשתות מסוג דור 5 ולא לנסות ולפנות לשבילים צדדיים.
יש לשאול את עצמנו כצד ניתן יהיה לצאת מהמשבר הנוכחי ובמקביל למלחמה בווירוס, יש לארגן כך שהמדינה תוכל לצאת מהמשבר באופן יעיל ולהשיג הובלה עולמית.
על פי דבריו, המוכנות הדיגיטלית של הציבור הישראלי עלתה בשל המשבר הקיים בעקבות הקורונה.
דבר זה, יוצר הזדמנות למעבר לדיגיטל, באמצעות קידום הרשתות של דור 5 ועידודן של חברות הסלולר להקים אותן.

 

אז מה צפוי לנו ? 

יש לציין, כי טכנולוגיית הגלים המילימטרים כבר נמצאת בעולם ופייסבוק מעוניינת לחבר כמה שיותר לקוחות לאינטרנט המהיר.
פייסבוק מקימה פרויקט של חיבור ערים דלות אינטרנט לפס הרחב.
גם ישראל הייתה בפרויקט ונזנחה. כיום, טכנולוגיית גלים מילימטריים, זו קיימת בישראל אבל רק לגופים כגון רשויות או גופים תעשייתיים.
בירושלים, אר יהודה, עוספייה וברחובות, פועל טכנולוגיה זו, לחיבור מצלמות חוצות, רמזורים, חנייה ועוד. השאלה היא, האם רשת זו תותקן בערים השונות בכל הארץ? עוד שאלה שנשאלת היא, מהם האינטרסים של שחקניו התקשורת בארץ ואם זה ישפיע על היכולת שלנו ליהנות ולקדם אינטרנט מהיר גם בפריפריות, אך עדיין קיים חשש סביר, כי בזק, HOT , פרטנר סלקום, יעדיפו למכור קווים מהירים דווקא בערים הנמצאות במרכז הארץ.

מצד שני, ייתכן והגלים המילימטרים, עשויים להוות איום על רשימת הסיבים האופטיים שחלק מהחברות כבר מעוניינות לפרוש ולכן, ינסו לחסל את הטכנולוגיה החדשה, כאשר היא רק תופיע. 
קיים עדיין בלבול בין חברות התקשורת השונות, אשר קיבלו את הטכנולוגיה החדשה של האינטרנט בהפתעה גמורה, למרות שהוט ופרטנר מסוגלות להקים רשתות המבוססות על גלים מילימטריים ובתוך זמן קצר, אך אם מעורבים אינטרסים כבדי משקל כגון מכרזי דור5, אשר עתידם עדיין אינו ברור, כגון מיזוג בין החברות השונות, מחיר ועוד. "
אם אתם מעוניינים בטכנולוגיית אינטרנט בגלים מילימטרים, תיאלצו להמתין עוד קצת, עד שחברות התקשורת תחלטנה, אם זה  אכן משתלם וכדאי עבורן.

 

עד אז בינתיים תוכלו להשוות אצלנו באתר בין כל חברות האינטרנט 🙂 

 

להשוואת חבילות אינטרנט לחצו כאן 

איזה שירות ברצונך להשוות?

מאמרים נוספים
ספק ותשתית – כבר לא צריך לשלם בנפרד
אנשים רבים מרגישים שמטרטרים אותם, בכל פעם שיש תקלה באינטרנט...
מה צריך לבדוק בבדיקת ספק אינטרנט סיבים אופטיים?
בתקופה האחרונה ניתן לשמוע לא מעט דיבורים על ספק אינטרנט...
בזק שירות לקוחות
מוקדי שירות בזק:    שירות לקוחות בזק: 199 שיחת חינם מקו בזק...
המכשירים החדשים של תמי 4 – האם כדאי לשדרג וכמה זה עולה?
היום כולם כבר מבינים את החשיבות של מים איכותיים לשתייה...

    הצטרפות למגזין מבצעים והטבות מאתר משתלם לי

    מעוניינים להתעדכן לפני כולם? הרשמו עכשיו!

    ייעוץ חינם